психолог. резильєнтність

Тренінг: «Резильєнтність як здатність відновлюватися у складних життєвих обставинах»

Для здобувачів освіти 13-ІП групи було проведено тренінг на тему: Резильєнтність як здатність відновлюватися у складних життєвих обставинах. Тренінг був проведений психологом, здобувачем ступеня PhD доктор філософії спеціальності 053 Психологія кафедри вікової та педагогічної психології РДГУ – Юрчук Оленою Сергіївною.

Що таке резильєнтність і чому вона важлива?

Згідно визначенню Американської Психологічної Асоціації, резильєнтність — це процес та результат успішної адаптації до важких життєвих обставин шляхом:

– розумової, емоційної та поведінкової гнучкості;

– вміння пристосовуватися до зовнішніх та внутрішніх вимог середовища.

Є кілька чинників, які впливають на здатність людини відновлюватися після складних подій, це:

– те, як людина сприймає світ та взаємодіє з ним;

– наявність та якість соціальних ресурсів;

– конкретні стратегії виживання.

Тобто кожен з нас може підсилити свою резильєнтність, вплинувши на ці показники. І про це говорять абсолютно всі дослідження. Здатність до позитивної адаптації та відновлюваності можна практикувати та розвивати.

Пропонується 10 способів підвищення стійкості:

1. Налагодити зв’язки з тими, хто турбується про тебе. «Прийняття допомоги та підтримки від тих, хто піклується про тебе і слухатиме тебе, зміцнює резильєнтність».

2. Сприймати кризи не як непереборні проблеми, а як виклики. «Спробуй заглянути за межі сьогодення та подивитися, як майбутні обставини можуть бути трохи кращими».

3. Прийняти той факт, що зміни є частиною життя. «Прийняття обставин, які не можна змінити, може допомогти тобі зосередитися на обставинах, які ти можеш змінити».

4. Ставити та рухатися до своїх цілей навіть під час війни. «Регулярно роби що-небудь, навіть якщо це здається невеликим досягненням, яке дозволить тобі рухатися до своїх цілей».

5. У несприятливих ситуаціях не завмирати, а діяти. «Замість того, щоб повністю уникати проблем і стресів, та бажати, щоб вони просто зникли, навпаки — в несприятливих ситуаціях дій ще активніше».

6. Шукати можливості для розвитку та досягнення внутрішньої зрілості. «Люди часто дізнаються щось про себе і можуть виявити, що в результаті своєї боротьби із втратою вони значно виросли».

7. Виховувати позитивне ставлення до себе. «Розвиток впевненості у своїй здатності розв’язувати проблеми та довіра своїм інстинктам допомагає підвищити резильєнтність».

8. Намагатися побачити ширший контекст. «Навіть зіткнувшись із дуже болючими подіями, постарайся розглядати стресову ситуацію в ширшому контексті та дивитися на неї у довгостроковій перспективі».

9. Зберігати надію. «Спробуй візуалізувати те, що ти хочеш, замість того, щоб турбуватися про те, чого ти боїшся».

10. Берегти себе. «Зверни увагу на свої власні потреби та почуття. Займайся тим, що тобі подобається, та знаходь час на відпочинок».

Юрій КОНЯХІН,
викладач історії

ПОШИРИТИ В МЕРЕЖАХ:
Перейти до вмісту