Соціальне забезпечення студентів

Студенти із числа дітей-сиріт: визначаємо пільги та гарантії

Студенти із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються різними виплатами. У цій статті детально розглянемо, на які саме виплати та пільги можуть розраховувати зазначені категорії осіб під час навчання у закладах фахової передвищої та вищої освіти.

Категорії пільговиків:

Перш ніж говорити безпосередньо про виплати та гарантії, з’ясуємо, хто належить до кола їх отримувачів. Так, відповідно до ст. 1 Закону № 2342 (Закон України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» від 13.01.2005 р. № 2342-IV):

• дитина-сирота — це дитина, в якої померли чи загинули батьки;

• діти, позбавлені батьківського піклування, — діти, які залишилися без піклування батьків у зв’язку з певними обставинами (позбавленням батьків їх батьківських прав, визнанням батьків безвісно відсутніми або недієздатними, оголошенням їх померлими, відбуванням батьків покарання в місцях позбавлення волі та перебуванням їх під вартою тощо);

• особи із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, — особи віком від 18 до 23 років, у яких у віці до 18 років померли або загинули батьки, та особи, які були віднесені до дітей, позбавлених батьківського піклування.

У свою чергу, дитиною вважається особа віком до 18 років (повноліття), якщо згідно із законом вона не набуває прав повнолітньої раніше. Про це зазначено у ст. 2 Закону № 2811 (Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.92 р. № 2811-XI).

Процедуру набуття дитиною статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, визначено Порядком № 866 (Порядок провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затверджений постановою КМУ від 24.09.2008 р. № 866). Відповідне рішення приймає районна держадміністрація, виконавчий орган місцевої ради територіальної громади за місцем походження такої дитини за поданням служби у справах дітей.

На кожну дитину-сироту та дитину, позбавлену батьківського піклування, формується особова справа. Вона зберігається в службі у справах дітей протягом п’яти років після досягнення дитиною повноліття (п. 18 Порядку № 866). Після закінчення цього строку особова справа передається до архіву.

Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, а також особи з їх числа перебувають на повному державному забезпеченні. Причому у разі продовження навчання таке право зберігається за цими особами до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів (ч. 3 ст. 8 Закону № 2342). Крім того, держава забезпечує для таких осіб вільний вибір напряму освіти та сфери професійної діяльності, які б оптимально відповідали потребам та бажанням їх особистості.

Для студентів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, під час їх навчання у вишах чинним законодавством передбачено низку пільг та гарантій. Серед них, зокрема: виплата соцстипендій, забезпечення безоплатним харчуванням, підручниками, одягом та взуттям тощо (див. схему нижче). При цьому заклад освіти є безпосереднім учасником процесу реалізації державної політики у сфері соцзахисту зазначених категорій осіб.

Соціальне забезпечення студентів

Пільги та гарантії для студентів із числа дітей-сиріт

Соціальна стипендія

Дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, а також особам із їх числа, які навчаються у закладах фахової передвищої та вищої освіти (далі — ЗФПО та ЗВО), виплачується соціальна стипендія. Це прямо передбачено ч. 4 ст. 8 Закону № 2342. Призначення такої стипендії здійснюється відповідно до норм Порядку № 882 (Порядок призначення та виплати стипендій, затверджений постановою КМУ від 12.07.2004 р. № 882) та Порядку № 1045 (Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати соціальних стипендій студентам (курсантам) закладів фахової передвищої та вищої освіти, затверджений постановою КМУ від 28.12.2016 р. № 1045).

Документи

Для призначення соцстипендії студенти із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, повинні звернутись із заявою до закладу освіти за місцем навчання. До заяви також необхідно додати копії таких документів (абз. 6 п. 5 Порядку № 1045):

1) паспорт громадянина України;

2) свідоцтво про народження;

3) довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (не додається фізособами, які через свої релігійні переконання відмовляються від його прийняття і мають відповідну відмітку в паспорті);

4) студентський квиток (у разі неможливості подання копії студентського квитка подається копія довідки про навчання студента в цьому закладі освіти);

5) рішення органу опіки та піклування про надання статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, або витяг з обліково-статистичної картки дитини-сироти та дитини позбавленої батьківського піклування;

6) свідоцтво про смерть батьків;

7) рішення суду про оголошення батьків померлими;

8) рішення суду про визнання батьків безвісно відсутніми.

Розмір

Із 1 січня 2021 року розмір соцстипендії студентів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, прив’язано до показника прожитмінімуму на 1 січня поточного року і становить (п. 7 Порядку № 1045):

• для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, — 150 % прожитмінімуму для дітей віком від 6 до 18 років (2395 грн × 150 % = 3592,50 грн);

• для осіб із числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, — 150 % ПМПО (2270 грн х 150 % = 3405 грн);

• для осіб, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків (батьки яких померли/оголошені померлими, загинули або пропали безвісти), — 150 % ПМПО (2270 грн х 150 % = 3405 грн).

УВАГА!

У місяці досягнення студентом повноліття йому слід виплати соцстипендію у розмірі 150 % прожитмінімуму для дітей віком від 6 до 18 років, а з наступного місяця — 150 % ПМПО.

Також слід ураховувати, що соцстипендія виплачується студентам, які за результатами навчального семестру не мають академічної заборгованості, незадовільних результатів навчання, включені до рейтингу успішності (п. 20 Порядку № 882). Якщо студент-сирота має академзаборгованість, він повинен ліквідувати її до початку наступного навчального семестру. Інакше він втратить право на соцстипендію (див. лист МОН від 21.03.2018 р. № 1/11-3038 // «Бюджетна бухгалтерія», 2018, № 35, с. 5).

Соціальна + академічна одночасно

Студенти із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також особи, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків (далі — студенти із числа дітей-сиріт), можуть одночасно отримувати і соціальну, і академічну стипендії. Їх право на отримання соцстипендії є гарантованим і жодним чином не залежить від отримання академстипендії. Причому не має значення, у закладі освіти якого рівня навчається студент-пільговик: ЗФПО чи ЗВО. Право зазначеної категорії осіб на одночасне призначення двох стипендій є незмінним. Про це свідчать норми абз. 3 ч. 2 ст. 54 Закону № 2745 (Закон України «Про фахову передвищу освіту» від 06.06.2019 р. № 2745-VIII) та абз. 2 ч. 4 ст. 62 Закону про вищу освіту (Закон України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 р. № 1556-VII).

До речі, право на одержання двох стипендій одночасно не поширюється на інші категорії осіб-отримувачів соцстипендій (як-то, діти учасників бойових дій, чорнобильці тощо). Для них установлено інші правила (п. 22 Порядку № 882).

Харчування

Студенти із числа дітей-сиріт до закінчення відповідних закладів освіти мають право на безоплатне забезпечення продуктами харчування. При цьому орієнтиром є норми, встановлені для вихованців шкільного віку шкіл-інтернатів. Таку умову містить абз. 1 п.п. 1 п. 13 постанови № 226 (Постанова КМУ «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування» від 05.04.94 р. № 226.).

Інформацію щодо вартості харчування у школах-інтернатах відповідного регіону з урахуванням торговельних націнок закладам освіти надають департаменти (управління) освіти і науки облдержадміністрацій не рідше двох разів на рік (станом на 1 січня та 1 вересня поточного року) (див. лист МОН від 28.01.2021 р. № 1/10-384). Тож при встановленні конкретного розміру вартості харчування закладам освіти слід звертатися до таких органів.

Однак, зважаючи на об’єктивні складнощі, пов’язані з організацією закупівель продуктів харчування та/або послуг з харчування, МОН спільно з МОЗ затвердили постанову № 871 (Постанова КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 24 березня 2021 р. № 305» від 18.08.2021 р. № 871.). Останньою внесено зміни до постанови № 305.

Відтак наразі діє перехідний період на нові норми харчування до 01.01.2022 р. Протягом цього періоду можуть застовуватись старі норми, затверджені постановою № 1591 (Постанова КМУ «Про затвердження норм харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку» від 22.11.2004 р. № 1591). Але це стосується виключно договорів закупівлі продуктів харчування (послуг із харчування), укладених до 07.04.2021 р. та строк дії яких установлено до 31.12.2021 р.

Враховуйте: за відсутності можливості для організації повноцінного харчування студентам пільгової категорії повинна виплачуватися грошова компенсація.

Розмір останньої має дорівнювати вартості харчування у закладах освіти з цілодобовим перебуванням, у складі яких є пансіон, відповідного регіону з урахуванням торговельних націнок (абз. 2 п. 16 постанови № 305).

Грошову компенсацію слід виплачувати за всі дні перебування студента в навчальному закладі, тобто з моменту його зарахування на навчання і до закінчення/відрахування (див. лист МОН від 11.03.2021 р. № 1/11-1645).

Студентам-сиротам, які не виїжджають до місць організованого відпочинку в дні канікул, а також під час їх хвороби, видається готівка в межах установленої грошової норми на харчування з урахуванням торговельної націнки (п.п. 8 п. 13 постанови № 226).

Забезпечення одягом та взуттям

При вступі на навчання

Студентам із числа дітей-сиріт видається безоплатно комплект нового одягу і взуття (абз. 1 п.п. 1 п. 13 постанови № 226). І тут слід ураховувати два моменти.

По-перше, така видача здійснюється за рахунок коштів тих закладів, які вони закінчили. Тобто, наприклад, якщо дитина-сирота закінчила загальноосвітню школу і вступила на навчання до ЗФПО/ЗВО, то придбання одягу та взуття здійснюється за рахунок школи.

По-друге, одяг та взуття видається на суму не менш як 12 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі — НМДГ). У грошову виразі — це 204 грн (12 х 17 грн).

Водночас формулювання «не менше» означає, що виплатити більше теоретично можна, а от менше — ні. Це стосується й інших виплат, що розглядатимуться далі.

У період навчання

Навчаючись у ЗФПО та ЗВО студенти-сироти забезпечуються одягом, взуттям і м’яким інвентарем за нормами, встановленими у наказі № 763 (Наказ МОН «Про затвердження норм матеріального та нормативів фінансового забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також вихованців шкіл-інтернатів» від 17.11.2003 р. № 763.). Так, відповідно до п.п. 2.2 цього наказу норматив фінансового забезпечення для придбання предметів гардероба та текстильної білизни для студентів становить не менше 35 НМДГ, або 595 грн (35 х 17 грн).

При цьому щорічне поповнення гардероба та текстильної білизни має не перевищувати 65 % від зазначеного нормативу. Тобто потрібно укластися у суму 386,75 грн (595 грн х 65 %).

Після закінчення навчання (при працевлаштуванні)

ЗФПО та ЗВО повинні видати випускникам із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, при їх працевлаштуванні одяг, взуття, м’який інвентар і обладнання (п.п. 4 п. 13 постанови № 226).

Така видача здійснюється на суму не менш як 40 НМДГ, тобто щонайменше вартістю 680 грн (40 х 17 грн).

За бажанням випускників їм може бути виплачено грошову компенсацію в розмірі, необхідному для придбання одягу і взуття.

Допомога на придбання літератури

Протягом 30 днів після початку навчального року ЗФПО/ЗВО повинні виплатити студентам із числа дітей-сиріт щорічну допомогу для придбання навчальної літератури.

Це передбачено ч. 5 ст. 8 Закону № 2342 та абз. 2 п.п. 1 п. 13 постанови № 226.

Розмір такої допомоги становить не менше трьох місячних соцстипендій. Враховуючи той факт, що допомога на придбання підручників є щорічною, її виплата здійснюється щороку (до 30 вересня) до закінчення навчання. Виплачують її за рахунок коштів, передбачених для закладів освіти у відповідних бюджетах.

Грошова допомога випускникам

Студенти-випускники із числа дітей-сиріт при працевлаштуванні мають право на одноразову грошову допомогу. Розмір такої допомоги становить 6 прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку (ч. 7 ст. 8 Закону № 2342).

Рівень освіти, який отримав випускник, тут ролі не грає. Головне, щоб після навчання колишній студент працевлаштувався. Вид трудового договору (строковий чи безстроковий) також не має значення.

А от зволікати із виплатою допомоги закладу освіти не варто. Це необхідно зробити до кінця поточного фінансового року, у якому випускник закінчив навчальний заклад. На цьому наголосили фахівці МОН у листі від 14.08.2018 р. № 1/11-8602 (ср. USER_SHOW_ID).

Інші пільги та гарантії

Окрім зазначених вище, студенти із числа дітей-сиріт мають право на такі пільги та гарантії:

• вступ до закладів освіти поза конкурсом (п.п. 2 п. 13 постанови № 226);

• проживання в гуртожитку на безоплатній основі абз. 2 п. 1 Постанови № 796 (Перелік платних послуг, які можуть надаватися закладами освіти, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної та комунальної форми власності, затверджений постановою КМУ від 27.08.2010 р. № 796);

• виплату щорічної матдопомоги за рахунок стипендіального фонду закладу освіти у розмірі не менше ніж 8 НМДГ (п.п. 3 п. 13 постанови № 226);

• виплату (за нормами службових відряджень) у період канікул добових за час перебування у дорозі (туди і назад) та вартість проїзду до закладів чи сімей, де вони виховувалися, за рахунок коштів закладів освіти (п.п. 6 п. 13 постанови № 226);

• виплату одноразової грошової допомоги після досягнення 18-річчя у порядку та розмірах визначених постановою № 823 (Постанова КМУ «Про затвердження Порядку надання одноразової допомоги дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, після досягнення 18-річного віку» від 25.08.2005 р. № 823). Утім, ця виплата не має прямого стосунку ні до навчального процесу, ні до закладів освіти. Докладніше про надання такої грошової допомоги та порядок її відображення на рахунках бухобліку читайте в статті «Одноразова допомога дітям-сиротам: показуємо в обліку правильно».

Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, у разі відсутності в таких дітей житла мають право зараховуватися на квартирний облік та соціальний квартирний облік за місцем їх походження або проживання до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за заявою опікуна чи піклувальника, прийомних батьків, батьків-вихователів, адміністрації закладу, де проживає дитина, або органу опіки та піклування. Після завершення перебування у відповідних закладах, дитячих будинках сімейного типу, прийомних сім’ях або завершення строку піклування діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, а також особи з їх числа протягом місяця забезпечуються соціальним житлом до надання їм благоустроєного жилого приміщення для постійного проживання.

У разі виникнення питань чи порушення прав можна звернутися:

– директорат прав дітей Мінсоцполітики: т. 0442895629

– Урядова гаряча лінія: 15-47

– Національна гаряча лінія ГО «Ла-страда – Україна»: 0800500336; 116123; 0800500225; 116-111

– Уповноважений Верховної ради України з прав людини в Рівненській області: 0689925858

– Уповноважений Президента України з прав дитини: 0800501720

– Служба в справах дітей виконавчого комітету Рівненської міської ради: 636292, 634162, м.Рівне, вул. Поштова, 2

– Служба в справах дітей Рівненської обласної державної адміністрації: 695199, м. Рівне, м-н Просвіти, 2 каб. 206

Перелік документівдля призначення соціальної стипендії студентам пільгових категорій денної форми навчання за державним замовленням

I. Вимоги до підготовки документів

1. Соціальна стипендія призначається починаючи з місяця письмового звернення за її призначенням.

2. Соціальна стипендія призначається посеместрово на період терміну навчального семестру згідно навчального плану.

3. Соціальні стипендії призначаються студентам, які за результатами навчального семестру не мають академічної заборгованості, незадовільних результатів навчання, включені до рейтингу успішності.

4. Студентам категорій, зазначених у пунктах 3-11, 13-18 розділу II, які набувають право на отримання академічної стипендії, надається один вид стипендії за їх вибором згідно письмової заяви.

5. Зазначені у пунктах 1-18 розділу II документи подаються студентами у бухгалтерію коледжу у 2-х екземплярах при первинному призначенні соціальної стипендії З собою необхідно мати: 1) оригінали документів, 2) картонну папку-швидкозшивач.

II. Перелік документів за категоріями студентів-пільговиків

  • заява, встановленого зразка (пишеться в бухгалтерії коледжу);
  • копія паспорта;
  • копія документу, який підтверджує місце реєстрації або витяг з Єдиного державного демографічного реєстру;
  • копія ідентифікаційного коду;
  • копія свідоцтва про народження;
  • копія студентського квитка;
  • довідка коледжу про навчання за державним замовленням.

Крім зазначених документів, в залежності від категорії пільги, студенти подають:

1. Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа у разі продовження навчання до 23 років або до закінчення навчання в Коледжі:

  • копія рішення органу опіки та піклування про надання статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, або витяг з обліково-статистичної картки дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування.

Примітка: Цій категорії студентів поряд з соціальною стипендією також може виплачуватися академічна стипендія (у разі її призначення).

2. Студенти, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків (на весь період навчання):

  • один з документів:  довідка за формою, встановленою Мінінтеграції, яка містить відомості про батьків, які є військовополоненими (перебувають у полоні держави-агресора), позбавленими особистої свободи (затримані, взяті у заручники) органами влади держави-агресора (окупаційними адміністраціями та збройними формуваннями);  документ, що підтверджує загибель батьків, виданий військовим формуванням, правоохоронним органом спеціального призначення;  копія свідоцтва про смерть батьків;  копія рішення суду про оголошення батьків померлими;  копія рішення суду про визнання батьків безвісно відсутніми / витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (до початку його функціонування – витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань), що засвідчує факт внесення до цього реєстру інформації про те, що батьки перебувають в розшуку як зниклі безвісти за особливих обставин або визнані такими, що зникли безвісти за особливих обставин.

Примітки:
1. Цій категорії студентів поряд з соціальною стипендією також може виплачуватися академічна стипендія (у разі її призначення).
2. Якщо особу виховувала одинока матір, додається витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідка про народження, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської ради із зазначенням підстави для внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.

3. Особи, які мають право на отримання соціальної стипендії як постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи (на весь період навчання в межах дії підтверджуючих документів):

  • копія посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи або копія довідки встановленого зразка, виданої неповнолітній дитині померлого громадянина, віднесеного до категорії 1, 2 або 3 учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, смерть якого пов’язана з Чорнобильською катастрофою. Примітка: До цієї категорії студентів відносяться особи, зазначені у статтях 20-22 і 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

4. Шахтарі, які мають стаж підземної роботи не менше як три роки (на весь період навчання):

  • довідка з гірничого підприємства із зазначенням стажу підземної роботи.

Примітка: У разі неможливості подання довідки з гірничого підприємства із зазначенням стажу підземної роботи подається довідка з Пенсійного фонду України із зазначенням стажу підземної роботи.

5. Особи, які стали студентами протягом трьох років після здобуття базової та/або повної загальної середньої освіти, батьки яких є шахтарями, що мають не менш як 15 років стажу підземної роботи або загинули внаслідок нещасного випадку на виробництві чи яким встановлено інвалідність I або II групи (на весь період навчання):

  • довідка з гірничого підприємства із зазначенням стажу підземної роботи;
  • акт про нещасний випадок, пов’язаний з виробництвом, за ф. Н-1, яка була чинна до 01.07.2019 р. (для батьків-інвалідів);
  • копія довідки МСЕК (для батьків-інвалідів);
  • копія про смерть батька/матері (для загиблих батьків). Примітка: У разі неможливості подання довідки з гірничого підприємства із зазначенням стажу підземної роботи подається довідка з Пенсійного фонду України із зазначенням стажу підземної роботи.

6. Особи, визнані постраждалими учасниками Революції Гідності та учасниками бойових дій (на весь період навчання):

  • копія одного з документів:  посвідчення учасника бойових дій встановленого зразка;  посвідчення постраждалого учасника Революції Гідності встановленого зразка.

7. Діти осіб, визнаних постраждалими учасниками Революції Гідності та учасниками бойових дій (до закінчення навчання, але не довше ніж до досягнення ними 23 років):

  • копія посвідчення учасника бойових дій9батька, матері) встановленого зразка;  копія посвідчення постраждалого учасника Революції Гідності9батька, матері) встановленого зразка.

8. Особи, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення (на весь період навчання):

  • виписка з Єдиного реєстру осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, за формою, затвердженою Мінреінтеграції або копія рішення (протоколу) про встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.

9. Діти осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, а також дітей осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, які загинули/померли (до закінчення навчання, але не довше ніж до досягнення ними 23 років):

  • виписка з Єдиного реєстру осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, за формою, затвердженою Мінреінтеграції або копія рішення (протоколу) про встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України;
  • копія документа, що підтверджує родинний зв’язок з особою, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України (рішення суду про визнання батьківства у разі, якщо батьківство встановлено судом).

10. Діти, один з батьків яких загинув під час масових акцій громадянського протесту або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час масових акцій громадянського протесту (до закінчення навчання, але не довше ніж до досягнення ними 23 років):

  • копія свідоцтва про смерть батька (матері);
  • копія довідки або посвідчення встановленого зразка члена сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни.

11. Діти, зареєстровані як внутрішньо переміщені особи (до закінчення навчання, але не довше ніж до досягнення ними 23 років):

  • копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої за місцем фактичного проживання під час навчання в Університеті.

12. Особи, яким призначені соціальні стипендії Верховної Ради України для студентів з числа дітей-сиріт та дітей з малозабезпечених сімей (на визначений рішенням КМУ період):

  • копію посвідчення особи з інвалідністю вкопія розпорядження Кабінету Міністрів України про призначення соціальної стипендії Верховної Ради України.наслідок війни встановленого зразка.

Примітка: Цій категорії студентів зазначена стипендія виплачується додатково до інших стипендій або грантів, в тому числі академічної та соціальної стипендії, державної допомоги.

13. Діти-інваліди та особи з інвалідністю I – III групи (на період дії висновку або довідки без обмеження віку):

  • копія медичного висновку про дитину – інваліда віком до 18 років, або копія довідки МСЕК (на період дії довідки);
  • копія пенсійного посвідчення (у разі наявності).

 Примітки:
1. Цій категорії студентів виплата соціальної стипендії продовжується за умови подання підтверджуючих документів не пізніше, ніж через 6 місяців з дня їх видачі.
2. У разі неможливості направлення таких осіб на повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану, за умови прийняття рішення щодо продовження тимчасової непрацездатності лікуючим лікарем або лікарсько-консультативною комісією виплата призначеної соціальної стипендії продовжується на строк дії або скасування воєнного стану, але не більше ніж на 6 місяців після його припинення або скасування.

14. Студенти із малозабезпечених сімей (на період дії довідки без обмеження віку):

  • довідка органу соціального захисту населення про призначення сім’ї допомоги відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» (довідка як правило видається на шість місяців).

Примітка: Цій категорії студентів виплата соціальної стипендії продовжується за умови подання відповідної довідки не пізніше, ніж через три місяці з дня їх видачі.

15. Особи з інвалідністю внаслідок війни (на весь період навчання в межах дії посвідчення):

  • копія посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни встановленого зразка.

16. Діти осіб з інвалідністю внаслідок війни (до закінчення навчання в межах дії посвідчення, але не довше ніж до досягнення ними 23 років):

  • копія посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни встановленого зразка.

17. Діти загиблих, померлих (тих, хто пропав безвісти) учасників Революції Гідності, учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни або Захисників і Захисниць України (до закінчення навчання, але не довше ніж до досягнення ними 23 років):

  • копія свідоцтва про смерть батька (матері);
  • копія довідки або посвідчення члена сім`ї загиблого/посвідчення члена сім’ї загиблого Захисника чи Захисниці України встановленого зразка.

18. Діти, які проживають у населених пунктах на лінії зіткнення (до закінчення навчання, але не довше ніж до досягнення ними 23 років):

  • витяг з реєстру територіальної громади, який містить відомості про задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування) особи у населеному пункті на лінії розмежування. Примітки: 1. Такі особи набувають право на соціальну стипендію, якщо в день звернення за її призначенням населений пункт, в якому вони проживали на момент зарахування до закладу освіти, віднесено до переліку населених пунктів, що розташовані на лінії розмежування. 2. Населені пункти, що розташовані на лінії розмежування, визначені розпорядженням КМУ від 07.11.2014 р. №1085-р.

Пільги з оплати за
проживання в студентських гуртожитках Коледжу

 I. Порядок організації роботи з надання пільг

1. Для отримання пільги з оплати за проживання у гуртожитку при поселенні на новий навчальний рік студенти зазначених у розділі II категорій подають у тижневий після поселення термін вихователям гуртожитків заяви на ім’я директора з комплектом документів за зразком, розміщеним на дошці оголошень в гуртожитках.

2. Вихователі гуртожитків збирають заяви і централізовано передають їх заступнику директора з виховної роботи.

3. Заступник директора з виховної роботи візує заяви і передає їх в канцелярію коледжу. Після реєстрації заяв готується відповідний наказ щодо призначення пільги з оплати за проживання у гуртожитку.

II. Перелік категорій студентів денної форми навчання (держзамовлення і контракт) та документів для надання їм пільг відповідно до вимог, затверджених постановою КМУ від 23.11.2016 р. №975 зі змінами.

1. Особи, визнані учасниками бойових дій – безоплатне проживання в гуртожитку на весь період навчання: заява, копія посвідчення учасника бойових дій, виданого відповідно до постанови КМУ від 20.08.2014 р. №413.

2. Особи з інвалідністю внаслідок війни – безоплатне проживання в гуртожитку на весь період навчання: заява, копія посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни, виданого відповідно до постанови КМУ від 12.05.1994 р. №302.

3. Особи, визнані постраждалими учасниками Революції Гідності – безоплатне проживання в гуртожитку на весь період навчання: заява, копія посвідчення постраждалого учасника Революції Гідності, виданого відповідно до постанови КМУ від 28.02.2018 р. №119.

4. Діти осіб, визнаних учасниками бойових дій – безоплатне проживання в гуртожитку до досягнення ними 23-річного віку: заява, копія свідоцтва про народження дитини; копія посвідчення учасника бойових дій (батька або матері), виданого відповідно до постанови КМУ від 20.08.2014 р. №413

5. Діти осіб з інвалідністю внаслідок війни – безоплатне проживання в гуртожитку до досягнення ними 23-річного віку: заява, копія свідоцтва про народження дитини; копія посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни (батька або матері), виданого відповідно до постанови КМУ від 12.05.1994 р. №302.

6. Діти осіб, визнаних постраждалими учасниками Революції Гідності – безоплатне проживання в гуртожитку до досягнення ними 23-річного віку: заява, копія свідоцтва про народження дитини; копія посвідчення постраждалого учасника Революції Гідності (батька або матері), виданого відповідно до постанови КМУ від 28.02.2018 р. №119.

7. Діти загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України – безоплатне проживання в гуртожитку до досягнення ними 23-річного віку: заява, копія свідоцтва про народження дитини; копія посвідчення члена сім’ї загиблого Захисника чи Захисниці України або посвідчення загиблого, виданого відповідно до постанови КМУ від 12.05.1994 р. №302.

8. Діти осіб, які загинули або померли внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі в Революції Гідності, а також діти осіб, яким посмертно присвоєно звання Герой України за громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народові, виявлені під час Революції Гідності – безоплатне проживання в гуртожитку до досягнення ними 23-річного віку: заява, копія свідоцтва про народження дитини; копія посвідчення члена сім’ї загиблого, виданого відповідно до постанови КМУ від 12.05.1994 р. №302.

9. Особи, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення – безоплатне проживання в гуртожитку на весь період навчання: заява, копія виписки з Єдиного реєстру осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, виданої відповідно до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 15.11.2022 р. №1281.

10. Діти осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України – безоплатне проживання в гуртожитку до досягнення ними 23-річного віку: заява, копія свідоцтва про народження; копія виписки з Єдиного реєстру осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, виданої відповідно до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 15.11.2022 р. №1281.

11. Діти осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, які загинули (померли) – безоплатне проживання в гуртожитку до досягнення ними 23-річного віку: заява, копія свідоцтва про народження; копія виписки з Єдиного реєстру осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, виданої відповідно до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 15.11.2022 р. №1281; копія свідоцтва про смерть батька (матері), стосовно якого (якої) встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їх сімей».

12. Діти, зареєстровані як внутрішньо переміщені особи – пільгова оплата у розмірі 50% плати за проживання в гуртожитку до досягнення ними 23-річного віку (за умови, що вони не отримують допомогу відповідно до постанови КМУ від 20 березня 2022 р. №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам»): заява, копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої згідно з Порядком, затвердженим постановою КМУ від 01.10.2014 р. №509; довідка, видана управлінням соціального захисту населення про неотримання допомоги на проживання, видана відповідно до постанови КМУ від 20.03.2022 р. №332. Зазначена довідка поновлюється щорічно при поселенні в гуртожиток на черговий навчальний рік.

13. Діти, які проживають у населених пунктах на лінії зіткнення – пільгова оплата у розмірі 50% плати за проживання в гуртожитку до досягнення ними 23-річного віку: заява, копія довідки про реєстрацію місця проживання особи встановленого зразка (перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням КМУ від 07.11.2014 р. №1085 із змінами і доповненнями).

Перейти до вмісту