Протягом 14 років Україна бере активну участь у програмах Німецької служби академічних обмінів (DAAD), однієї з най більших у світі організацій у галузі освіти, що забезпечує мобільність студентів, аспірантів і викладачів, і надає можливість талановитій молоді усього світу пройти наукове стажування або підвищити кваліфікацію у Німеччині. У 1998 році укладено Меморандум про співпрацю між Міністерством освіти і науки України і Німецькою службою академічних обмінів, що передбачав створення представництва DAAD у м. Києві.

Сучасна освіта та освітній простір загалом вимагають від навчальної, наукової, адміністративної, виробничої та інших сфер діяльності у межах закладів вищої освіти підготовку висококваліфікованих фахівців, конкурентоспроможних на сучасному ринку праці. Зокрема, висококваліфіковані випускники закладів вищої освіти є результатом якісної підготовки студентів до професійної діяльності та престижем закладу освіти. Інформаційний простір у теперішніх умовах диктує умови та вимоги до якісної підготовки фахівців сфер діяльності.

З цією метою Національний університет біоресурсів і природокористування України став учасником міжнародного проєкту DAAD «Digitalization of Ukrainian Higher Education Institution (DAAD Project)», який організований Університетом прикладних наук Вайнштефан-Тріздорф в Німеччині (University of Applied Sciences Weihenstephan-Triesdorf, Germany). Цей проєкт покликаний на отримання досвіду у підвищенні цифрової компетентності всіх учасників освітнього процесу, зокрема під час навчання, комукації між викладачами та студентами, впровадженні нових телекомунікаційних мереж в університеті.

Перша спільна онлайн-зустріч між учасниками проекту відбулася 14 травня 2020 року. Під час обговорення були вирішенні питання програми проєкту, шляхів його реалізації в умовах українських університетів, методів впровадження диджіталізації у вищих закладах освіти, форм застосування цифровізації університетів та способів підвищення кваліфікації співробітників з використання ІТ технологій в освітньому та науковому просторі. В обговоренні активно брали участь: керівник проєкту від НУБіП України, проректор з науково-педагогічної роботи, міжнародної діяльності та розвитку Вадим Ткачук та учасники проєкту: директор навчально-наукового центру міжнародної діяльності Олександр Лабенко, декан факультету інформаційних технологій Олена Глазунова, доцент кафедри екології агросфери та екологічного контролю Віта Строкаль. Зокрема результатом зустрічі стали узгоджені підходи щодо застосування диджіталізації в університетах України та розроблена програма майбутніх дій в рамках проєкту.

Підтримка інтернаціоналізації українських університетів та формування цифрового майбутнього продовжилася у 2022-2023. Тепер до проєкту долучилися коледжі п’яти аграрних університетів України: Миколаївського НАУ, Сумського НАУ, Вінницького НАУ та НУВГП (м. Рівне).

ПРОГРАМА ПРОЄКТУ

DAAD
Deutsher Akademisher Austauschdienst
German Academic Exchange Service

ОПИС ПРОЄКТУ

Програма фінансування:Підтримка інтернаціоналізації українських університетів: Формуємо цифрове майбутнє разом 2022-2023
Мета / цілі програми:
Ціль 1Розширення та використання інноваційних цифрових рішень, особливо для викладання та управління університетами.
Ціль 2Інтернаціоналізація українських та німецьких закладів вищої освіти стає більш ефективною, інноваційною та сталою завдяки обміну та передачі ноу-хау у використанні цифрових методів у дослідженнях, викладанні та управлінні.
Ціль 3Модернізація та спільний розвиток консультаційних та сервісних пропозицій.
Ціль 4Компетенції та структурні рамкові умови для подальшої цифровізації українських вищих навчальних закладів-учасників є доступними і можуть бути використані для розробки подальших цифрових навчальних програм.
Ціль 5Створення регіональних навчальних та дослідницьких мереж між німецькими та українськими університетами.

Загальна інформація
Назва проектуРозширення цифровізації українських аграрних університетів
Установа-претендентУніверситет прикладних наук Вайєнштефан-Тріздорф
Керівник проектуПрофесор, доктор Ральф Шлаудерер
Керівник проекту (За кордоном)Професор, доктор Лариса Калачевська
Країна/країни-партнериУкраїна
Партнери (в Україні та за кордоном)СНАУ, МНАУ, НУБіП, НУВГП, ВНАУ

Вже понад 20 років Університет прикладних наук Вайєнштефан-Тріздорф інтенсивно співпрацює з Національним університетом біоресурсів і природокористування України НУБіП України в Києві та Сумським національним аграрним університетом СНАУ. Близько 5 років тому додався до співпраці Миколаївський національний аграрний університет МНАУ.

Під час першої фази проєкту у 2019-2021 роках (продовжена до середини 2022 року через корону) стала очевидною велика важливість підтримки у сфері цифровізації для наших трьох українських університетів-партнерів. У зв’язку з агресивною війною Росії та впровадженням партнерами цифрового викладання для своїх студентів, перехід на онлайн навчання стало центральним питанням для продовження викладання в університетах-партнерах. На першому етапі планується робота по 4 піднапрямках:

  1. координація роботи керівних груп з цифровізації університетів;
  2. створення онлайн методів викладання та навчання;
  3. використання інтерактивних додатків для навчання;
  4. літня школа.

Цей проєкт спрямований на розвиток результатів фази 1 та досягнення трьох цілей у співпраці з існуючими партнерами

Поширення та закріплення змісту, розробленого в рамках фази 1, в інших аграрних університетах та аграрних коледжах. Метою проекту є навчання викладачів аграрних університетів, аграрних коледжів та інших суб’єктів аграрної освіти, створенню цифрових онлайн навчальних матеріалів. При цьому буде використано досвід, набутий при створенні вже розроблених навчальних онлайн-матеріалів. Вони будуть викладаться додатковим партнерам, а розділи курсу зі створення відео та навчальних матеріалів та їх редагування (програмне забезпечення Camtasia) викладатимуть інші партнери. Додатковими університетами є Рівненський національний університет водного господарства та природокористування та Вінницький національний аграрний університет. Крім того, сільськогосподарські коледжі університетів-учасників проекту включені до цільової групи, зокрема, сільськогосподарські коледжі.

Створення ще одного навчального онлайн-модуля з питань збору, зберігання та використання економічних даних у сфері сільського господарства. Цей модуль є безпосереднім продовженням вже створених модулів. Новоприєднані партнери можуть пройти тут безпосереднє навчання зі створення та редагування нового онлайн-модуля.

Під час Літньої школи з оцифрування студенти та викладачі мають можливість протестувати інтерактивні додатки та онлайн-модулі, які вони вивчили, а також разом обговорити та оцінити їх.

Семінар у ВНАУ

Вінницький національний аграрний університет виступив організатором воркшопу DAAD ERASMUS+ «Підтримка цифровізації українських аграрних університетів» спільно з Університом прикладних наук Вайнштефан-Тріздорф (Німеччина). Учасники воркшопу, який протягом 24-26 травня 2023 року проходив на базі ВНАУ мали гарну можливість ближче познайомитися з університетом, відвідати його інноваційні платформи, які беззаперечно є гордістю ВНАУ.

У тренінгу взяли участь більше 60 учасників з п’яти провідних аграрних вишів України та 18 коледжів, які представляють загалом 10 областей України (представники ВСП “РФК НУБіП України”: Ірина ЯКИМЧУК та Неля РУСІНА).

Проєкт ДААД

З вітальним словом до учасників зібрання звернувся професор Ральф ШЛАУДЕРЕР, віце-президент з академічної національної та міжнародної безперервної освіти, керівник Академії та Міжнародної школи HSWT. У своєму виступі науковець зазначив, що головним завданням дводенного тренінгу є зміцнення співпраці між університетами, опрацювання таких важливих для науковців практичних навиків, які застосовують закордонні університети-партнери. Щиро подякував керівництву Вінницького національного аграрного університету за можливість зустрічі, обміну досвідом, надання інноваційного майданчика для напрацювання успішних міжнародних практик у навчальному процесі.

Відмітив, що надзвичайно приємно те, що у даній зустрічі бере участь Ніккі ван Веггел із Великобританії.

Координатор DAAD від ВНАУ – професор, д.е.н., проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи Світлана ЛУТКОВСЬКА привітала учасників від імені керівництва рідного ВНАУ, президента Григорія КАЛЕТНІКАСвітлана Лутковська акцентувала увагу на важливості програм академічної мобільності для українських університетів. Подякувала німецьким партнерам за співпрацю, яка мотивує, стимулює до інтеграції закладів освіти у міжнародний науково-освітній простір.

Програма тренінгу надзвичайно насичена, учасники будуть мати можливість ближче познайомитися із новітніми цифровими підходами до навчання, викладання та оцінювання. Також, заплановано ряд цікавих екскурсій та зустрічей.

Тож щиро бажаємо нашим колегам результативної, креативної, цікавої роботи та приємних, захоплюючих вражень під час перебування у стінах Вінницького національного аграрного університету.
Джерело.

Перейти до вмісту