Мова. Культура. Ідентичність. 21.02 - Міжнародний день рідної мови

Мова. Культура. Ідентичність. 21.02 – Міжнародний день рідної мови

Мова – коштовний скарб народу
Іван ФРАНКО

Міжнародний день рідної мови відзначають щороку 21 лютого з 2000 року. День був встановлений у листопаді 1999 року на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності.

Історія дня має трагічний початок. 21 лютого 1952 року у Бангладеш (Східний Пакистан) влада жорстоко придушила мітингувальників, які протестували проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної бенгальської мови. Після проголошення незалежності Бангладеш у 1971 році, цей день відзначають в країні як день мучеників, вшановуючи пам’ять загиблих за рідну мову.

Мова – це історія народу, його світогляд, інтелектуальний та духовний результат кількатисячолітньої еволюції кожного етносу. Без своєї мови, своєї культури немає народу.

Мова – найважливіший засіб спілкування людей і пізнання світу, передачі досвіду з покоління в покоління.

Починаючи з 21 лютого 2000 року цей день відзначають і в Україні.

Згідно з Статтею 10 Конституції України “Державною мовою в Україні є українська мова”. Українці за свою історію постійно боролися за право писати, читати та говорити рідною мовою, і тепер знову стали на її захист. Ворог добре знає, що відібравши мову, він привласнить собі душу народу, його культуру традиції, історію. Тож бережімо, плекаймо та цінуймо її, адже мова – найважливіший національний скарб.

Цікаві факти про українську мову.

  • Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів;
  • В українській мові іменник має 7 відмінків, один з яких – кличний;
  • В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру “П”;
  • Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера “Ф”;
  • Українська мова багата на синоніми. Наприклад, слово “горизонт” має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид;
  • Українська мова має велику кількість зменшувальних форм. Навіть слово “вороги” може звучати як “вороженьки”;

У бібліотечно-інформаційному центрі розгорнута книжкова виставка “Мова. Культура. Ідентичність”. Запрошуємо переглянути.

Джерело

Світлана АНДРІЙЧУК,
провідний бібліотекар БІЦ

ПОШИРИТИ В МЕРЕЖАХ:
Перейти до вмісту