Відокремлений структурний підрозділ
«Рівненський фаховий коледж
Національного університету біоресурсів
і природокористування України»
Перший рік навчання є дуже важливим тому, що в цей час у студента відбувається багато емоційно-особистісних і когнітивних змін.
З досвіду минулих років відомо, що вступаючи до навчального закладу, студенти зустрічаються з рядом проблем, що пов’язані з недостатньою психологічною готовністю та до нових умов навчання. Перші кроки вчорашнього школяра вимагають від нього не тільки старання та загальної підготовки, але й значних якісних змін. Психологічну адаптацію розглядають як однин із провідних способів і необхідну умову соціалізації особистості. Це процес пристосування індивідуальних та особистісних якостей до життя й діяльності людини в змінених умовах існування. Адаптація – це не лише передумова активної діяльності, а й необхідна умова її ефективності.
Адаптація першокурсника полягає в здатності відповідати вимогам і нормам навчального закладу, а також в умінні розвиватися в новому для себе середовищі, реалізувати свої здібності та потреби, не вступаючи із цим середовищем у протиріччя. Серед емоцій, характерних для періоду адаптації, слід відмітити внутрішню напругу, невпевненість у власних силах та емоційну насиченість подіями.
Дуже часто можна спостерігати труднощі зосередженості, підвищену тривожність та порушення сну. Відбувається перегляд власної самооцінки. Такий стан можна назвати нормою, але якщо він швидкоминучий і не затяжний. Усе це призводить до психічного перевантаження, яке власне і знижує адаптивні можливості і, як наслідок, сприяє порушенню психічного здоров’я особистості.
Вагомим чинником залишається вплив рівня мотивації до навчання і за обраним фахом, зокрема. Серед факторів, які визначають оптимальний вплив на процес адаптації студентів в якості основного, можна виокремити ставлення до навчання та обраної спеціальності. А тому правильно обрана професія – неодмінна умова успішної адаптації студентів-першокурсників. Саме це є поштовхом до переходу від навичок шкільного навчання до культури студентської праці.
Причиною труднощів для студента можуть бути й нові умови життя, первинна соціалізація у коледжі. Разом з присвоєнням статусу студента молоді люди зіштовхуються з такими проблемами, як нова система навчання, взаємостосунки з одногрупниками та викладачами, соціально-побутові умови, в декого самостійне життя в нових, можливо незнайомих до цього їм умовах. Адаптація це не лише неминучий, а і необхідний процес, протягом якого відбувається визнання тих необхідних змін, які відбуваються у самосвідомості особистості в процесі засвоєння нових видів діяльності і спілкування.
Успішна адаптація першокурсників до навчання у коледжі є підґрунтям подальшого розвитку кожного студента як особистості та майбутнього фахівця.
Загальні поради студентам коледжу щодо адаптації
Шановні юнаки та дівчата! Не очікуйте опіки, а розраховуйте на дружню підтримку оточуючих, яка надасть Вам відчуття рівності, потрібності та незалежності, тому:
– Зверніться за допомогою до старших для того, щоб вільно орієнтуватися на території коледжу.
– Не допускайте зайвої опіки, намагайтесь стати самостійним в обслуговуванні.
– Прагніть виконувати посильну і цікаву роботу, підтримуйте охайність і порядок на робочому місці в коледжі, у гуртожитку.
– Не уникайте тих, хто готовий прийти Вам на допомогу.
– Активніше добивайтесь отримання потрібної Вам інформації та нових знань.
– Не створюйте емоційну напругу у відносинах із одногрупниками, намагайтесь завжди бути приязним і доброзичливим.
– Змістовно проводьте свій вільний час із іншими студентами, набувайте хороших друзів.
– Будьте оптимістом, вірте у свої можливості і пам’ятайте, що Ви потрібні іншим людям.
– Сміливіше відповідайте на запитання, беріть участь в обговоренні – це допоможе Вам пов’язати нову інформацію з тим, що Ви вже знаєте.
– При виникненні непорозумінь користуйтесь послугами відділів, які опікуються студентами (адміністрація, куратор, педагоги, психолог).з тим, що Ви вже знаєте.
Практичні рекомендації для адаптації студентів – першокурсників від практичного психолога!
НАМАГАЙТЕСЬ УСІМА ЗУСИЛЛЯМИ:
1. Не порушувати норм та правил поведінки.
2. Брати активну участь у заходах, які проводяться в коледжі.
3. Виконувати рекомендації викладачів щодо навчання.
4. Співпрацювати з групою та завжди підтримувати один одного.
5. Регулярно відвідувати заняття.
6. Стримувати негативні емоції.
7. Бути впевненим у собі і своїх діях.
8. Не відмовляти у допомозі тим, хто цього потребує.
9. Бути цілеспрямованим, ставити перед собою чітку мету та досягати її.
10. Концентрувати свою увагу на навчанні.
11. Співпрацювати з викладачами та студентами.
12. Вдосконалювати свої знання.
13. Вирішувати всі проблеми з куратором.
14. Ввічливо та з розумінням ставитись до людей із особливими потребами.
15. Не боятись пробувати щось нове для себе.
16. Поважати думку оточуючих.
17. Відповідати на заняттях.
18. Намагатись досягти нових та корисних знань.
19. Радіти кожному дню, проведеному у « Рівненському фаховому коледжі Національного університету біоресурсів і природокористування України» , адже цей період – неповторний!
Шановні студенти! Психологічна служба коледжу, щиро вітає Вас з початком нового навчального року! Нехай ВСП « РФК НУБіП України» стане для Вас рідною домівкою, а роки навчання – надзвичайно приємними та щасливими! Успіхів! Нових досягнень! Вірних друзів!
З повагою, психолог Ірина ГАРНАГА