Відокремлений структурний підрозділ
«Рівненський фаховий коледж
Національного університету біоресурсів
і природокористування України»
У Рівненському обласному краєзнавчому музеї напередодні Дня пам’яті жертв Голодомору відбулася подія, яка не може пройти непомітною у культурно- мистецькому і духовному середовищі тих, хто не показово, а на ділі цінує і шанує пам’ять про своїх предків, звичаї та обряди, пов’язані з глибокою історією нашого древнього народу.
«Як там? Або куди ідуть українські душі…». Таку назву мала незвична у своєму форматі лекція-імпреза письменниці, релігієзнавиці, дослідниці традиційної культури Рівненщини, а також директорки Рівненського обласного центру народної творчості Ірини Рачковської- Баковецької.
Ірина Рачковська розповіла про релігійні уявлення українців та поліщуків, зокрема, про посмертне існування душі та потойбіччя. Якщо врахувати, що ця тема значною мірою табуйована, особливо у старшого покоління, то вже сам факт привернення уваги до неї вартує уваги і заохочення.
Тож цілком зрозумілим був інтерес до презентації другого доповненого перевидання книги- меморіалу Ірини Рачковської «Поминальний хліб. Хліб, який їдять після смерті». Ця книга, до речі, номінована на здобуття Шевченської премії у 2025 році. У книжці зібрано сучасні світлини поминально-обрядового хліба, експедиційний та етнографічний матеріал авторки про них, а також її вірші, написані в період агресії Росії проти України. Це видання-про поминальні хліби, як символ життя, адже зерно, падаючи в землю, проростає, щоб народитися знову і дати життя людству.
Свої думки щодо теми культу померлих, обрядів, пов’язаних з цим і особисту роль Ірини Рачковської у дослідженні теми висловили краєзнавець, викладач Микола Бендюк, директор обласного драматичного театру Володимир Петрів, етнографиня Алла Українець, депутат обласної ради Ольга Шустік, заслужений працівник культури Юзеф Нікольченко.
Максим ПЕТРОВИЧ,
староста 11-ІП групи
Юлія ЮХИМЧУК,
куратор 11-ІП групи