Відокремлений структурний підрозділ
«Рівненський фаховий коледж
Національного університету біоресурсів
і природокористування України»
До Всеукраїнського дня вишиванки у читальному залі коледжу розгорнута книжкова виставка про історію та традиції української вишивки. Серед книг – унікальне вишиване видання Шевченкового «Кобзаря», майстерно виконане рівненською письменницею Оленою Медведєвою, рекордсменкою Книги Рекордів України, випускницею нашого коледжу.
Інформаційні матеріали вдало доповнює персональна виставка яскравих вишиваних робіт народної майстрині Товкач Раїси Петрівни, яка поділилась з нами своїми творчими доробками з нагоди свята.
Запрошуємо переглянути.
Українські візерунки для вишивки по праву вважаються яскравим національним брендом, який відомий у всьому світі. Знайомі орнаменти можна побачити на одязі, текстилі, взутті, гаманцях, сумочках та інших аксесуарах у народному стилі. Модною тенденцією останніх років стали автовишиванки — оздоблення капотів машин візерунками вишивки. І навіть із 20-гривневої купюри на нас поглядає легендарний популяризатор вишиванок, Іван Франко. Саме він першим став носити вишиту сорочку разом із сучасним костюмом.
Вишите вбрання — це не лише стильний образ для свят і буднів, а й скарбниця сакральних символів, оберіг і «послання» майбутнім поколінням.
Історія нашої вишивки починається з давніх часів скіфів і трипільців. На території Черкаської області був знайдений розшитий костюм, створений приблизно в 6 столітті нашої ери. Перші елементи декорування тканини були пов’язані з релігією наших предків. Кожен символ ніс конкретний сенс, оберігаючи свого господаря від ворогів і злих духів.
Символіка української вишивки відображає прагнення до традиційних цінностей, над якими не владний час:
Здоров’я. Зображення дубового листя і жолудів, як символ міцності і довголіття. Стародавні солярні знаки (ромби, квадрати, зірки, кола) користувалися особливою популярністю при створенні чоловічих сорочок. Вони дарували захист богів і допомагали перемогти ворога. На сорочках воїнів часто вишивали бойових птахів — півня та орла.
Достаток. До відомих символів достатку належать виноградні китиці, колосся пшениці та жита, квітуча калина, зображення риб і коней. Популярний орнамент «водяний вуж» візуально нагадує долар, а давньослов’янський візерунок «засіяне поле» (квадрат з безліччю осередків або ромб з крапкою всередині) схожий на наповнені медом вулики.
Любов. Схема української вишивки для весільного вбрання завжди вирізнялася особливою вишуканістю. Під час оздоблення використовували не тільки кольорові нитки, а й бісер. Характерною особливістю вважаються парні символи — голуби та квіти. Амулетом родючості виступали вишиті квіти, дерево з плодами. Пристрасне кохання обіцяють шишки та листя хмелю, адже від романтичних почуттів також можна «захмеліти». Союз чоловіка і жінки уособлюють листя дуба і грона калини.
Сорочки дівчат часто прикрашали трояндами, півоніями та калиною, краса яких також прекрасна і бездоганна. На сорочках парубків зустрічалися волошки і барвінок, які позначали життя, що розквітає, і душевну чистоту.
Символи української вишиванки красиві та різноманітні, тож кожен зможе підібрати варіант за своїм стилем і до душі.








Людмила БУРЯЧИНСЬКА,
завідувачка БІЦ,
Ірина ЯКИМЧУК,
завідувачкв відділу інформаційних технологій