Відокремлений структурний підрозділ
«Рівненський фаховий коледж
Національного університету біоресурсів
і природокористування України»
Скло оточує нас всюди: вікна у будівлях або авто, акваріуми, посуд, предмети декору, хімічний посуд у промисловості та медицині та ін.
Сучасні технології виробництва дозволяють отримати скло з самими різними характеристиками і якостями:
- Побутове. Його використовують у повсякденному житті: посуд, окуляри, декоративні вироби.
- Технічне. Це дуже щільне скло, яке використовується у важкій промисловості.
- Будівельне листове. З нього роблять вітрини, вітражі, вікна.
- Куленепробивне. Використовується з метою підвищення безпеки будівель, автомобілів і т.ін.
Тому, у рамках Тижня будівельних дисциплін, здобувачам освіти 31-Д, 41-Д, 31-Б, 5-ББ та 6-ББ груп, викладачами Іриною ЧОРНОЮ, Юрієм ГРИЩУКОМ, Анатолієм ІВАНЧЕНКОМ та Тарасом САСОВСЬКИМ, було проведено екскурсію на сучасне підприємство з виробництва скла у с. Зоря Рівненського району, ТОВ “ВЕРАЛІЯ УКРАЇНА”.
ТОВ “ ВЕРАЛІЯ УКРАЇНА” виробляє скляну тару для напоїв і продуктів харчування. Безпосередньою материнською компанією є німецька Verallia Deutschland, а фактичний контроль здійснює Verallia Packading. Група Verallia – європейський лідер і третій за величиною у світі виробник скляної тари для напоїв і продуктів харчування. Має 32 скляних заводи, три заводи з випуску декору і 8 центрів переробки склобою (скловиробів) в 11 країнах, щорічно виробляє 16 млрд скляних пляшок і банок для поставки у 10 тис. компаній – від місцевих сімейних виробників до великих міжнародних брендів.
В основі виробництва скла зазвичай лежать всього чотири основні інгредієнти, і у кожного з них своя роль у процесі створення скляних виробів:
- Кварцовий пісок – основа, температура його плавлення близько 1600⁰С.
- Сода – допомагає знизити температуру плавлення піску вдвічі і суттєво спрощує процес виготовлення.
- Вапно – цей компонент необхідний для водонепроникності. Якби його не було, то в вазу ми б не змогли поставити квіти, з склянки не випили б чай, оскільки вода просто розчинила б такий сплав.
- Склобій – дозволяє зменшити енерговитрати та викиди СО2.
Виготовлення скла – процес досить жаркий, трудомісткий і небезпечний. Спочатку всі компоненти змішують і плавлять у спеціальній печі. Після того, як піщинки з’єднаються між собою, перетворившись в однорідну масу, її відправляють у ванну з розплавленим оловом (його температура вище 1000⁰С). Скляна суміш буде плавати на поверхні через різницю в щільності матеріалів. Чим менше маси буде в олов’яній ємності, тим більш тонким вийде зразок. Після цього відбувається охолодження заготовок на спеціальному конвеєрі.
Представник ТОВ “ВЕРАЛІЯ УКРАЇНА” ЗУБЕНКО Анастасія, провела ознайомчу лекцію про підприємство, особливості та історію та власне екскурсію по виробничому підприємству, розказала здобувачам освіти про особливості процесу виробництва скла, технологію виробництва, асортимент та особливості продукції.
Під час екскурсії, здобувачі освіти отримали багато нової та цікавої інформації щодо скляного виробництва.












Анатолій ІВАНЧЕНКО,
викладач будівельних дисциплін