Відокремлений структурний підрозділ
«Рівненський фаховий коледж
Національного університету біоресурсів
і природокористування України»
Всесвітній день боротьби зі СНІДом відзначається щороку 1 грудня відповідно до рішення Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та рішення Генеральної Асамблеї ООН, прийнятими 1988 року. Метою є – підвищення обізнаності населення про ВІЛ-інфекцію/СНІД.
ВІЛ-інфекція – це хронічне захворювання, що виникає внаслідок потрапляння в організм вірусу імунодефіциту людини. Вірус вражає імунну систему, порушує захисні функції організму та поступово робить його беззахисним перед іншими інфекціями та захворюваннями.
За весь період офіційних спостережень, від вірусу імунодефіциту у світі померло понад 40 млн людей. За даними Центру громадського здоров’я МОЗ в Ураїні за 9 місяців цього року зареєстровано 899 смертей від СНІДу.
Епідемічна ситуація з ВІЛ-інфекції в Україні. Станом на 01.10.2024 р. у закладах охорони здоров’я під медичним наглядом перебувало 147 599 людей, які живуть з ВІЛ, що становить 360,0 на 100 000 населення. За даними офіційної реєстрації найвищий рівень поширеності ВІЛ-інфекції на 100 000 населення зареєстрований в Одеській (971,8), Дніпропетровській (938,8), Миколаївській (747,4) областях та у м. Київ (631,0). У порівнянні з 9 місяцями 2023р. диспансерна група по Україні зменшилася на 7,1 проценти.
Небезпечна статистика на Рівненщині. З початку 2024 р. на Рівненщині зафіксовано зростання кількості хворих на ВІЛ-інфекцію. Згідно зі статистикою, цього року спеціалісти обстежили понад 52,5 тисяч людей і у 98 осіб було вперше підтверджено ВІЛ-інфекцію. Це на 10 випадків більше, ніж за аналогічний період минулого року. Співвідношення жінок до чоловіків серед інфікованих становить приблизно 1 до 2,5. Медиків особливо насторожує поширення інфекції серед молоді віком 10-29 років, що вказує на недавнє інфікування. За 8 місяців цього року зафіксовано 15 випадків у цій віковій групі, порівняно з 16 випадками у 2023 році. У 89% шлях передачі інфекції – статевим шляхом, решта – здебільшого пов’язані з ін’єкційним способом, і усі такі випадки пов’язані з наркозалежними людьми.
Тестування – найефективніший спосіб дізнатися про стан свого здоров’я. Тестування на ВІЛ в Україні є добровільним, безкоштовним, конфіденційним та анонімним. Не відкладайте свій візит до медичного закладу. Регулярне тестування на ВІЛ (двічі на рік) вбереже здоров’я вам і вашим близьким!
У бібліотечно-інформаційному центрі коледжу користувачам БІЦ пропонуємо тематичний перегляд літератури «Припинення епідемії ВІЛ/СНІДу: стійкість і вплив».
Світлана АНДРІЙЧУК,
провідний бібліотекар БІЦ