Відокремлений структурний підрозділ
«Рівненський фаховий коледж
Національного університету біоресурсів
і природокористування України»
29 жовтня 2024 року викладачі циклової комісії землевпорядних дисциплін Олександр КУШНІРУК та Олег КАЧАНОВСЬКИЙ провели практичне (бінарне) заняття з дисциплін «Фотограмметрія» та «Автоматизована земельно-кадастрова інформаційна система» для студентів 41-3 та 42-3 груп.
Мета заняття – набуття студентами компетентностей у створенні проекту планово-висотної прив’язки матеріалів аерознімання безпілотного літального апарата DJI Mavic 3 Pro та визначення геодезичних координат опорних точок за допомогою електронних тахеометрів SOUTH NTS 352R.
Сучасне аерофотознімання потребує цілого комплексу робіт – це узгодження діяльності у повітряному просторі; планово-висотна орієнтація; підготовка плану робіт; налаштування всієї апаратури; авіаційні роботи; обробка даних геодезичних приймачів; фотограмметричне оброблення або обробка лазерного сканування; одержання виробничих продуктів. Важливою складовою якого є планово-висотна прив’язка з маркування об’єктів місцевості, пунктів геодезичнихмереж та вибір контурів місцевості.
Відповідно практичне заняття складалося із двох взаємоузгоджених частин: польові геодезичні роботи та аерофотозйомка.
Польові геодезичні роботи виконувалися з використанням електронних тахеометрів SOUTH NTS 352R. Геодезична основа відіграє важливу роль у процесі топографічного знімання, створюючи планове обґрунтування для забезпечення високої точності та надійності отриманих даних. Сучасний тахеометр як електронно-оптичний прилад, дає можливість вимірювати горизонтальні та вертикальні кути, відстані та перевищення, що є необхідним для виконання планово-висотного (тахеометричного) знімання місцевості.
Один із ключових етапів заняття – закладка планово-висотного обґрунтування через мережу контрольних точок (маркерів) на місцевості. Для цього використовувалися пікети, координати яких визначались за допомогою електронного тахеометру. Це забезпечило точні орієнтири під час подальших знімальних робіт.
Аерофотозйомка безпілотним літальним апаратом DJI Mavic 3 Pro проводилась здобувачами освіти згідно складеного проекту планово-висотної прив’язки, що дозволить створити топографічний ортофотоплан території коледжу.
Результат заняття – студенти отримали практичний досвід роботи з маркування опознаків на місцевості, визначення їх геодезичних координат за допомогою сучасних геодезичних приладів, проведення аерозйомки БПЛА за складеним маршрутом та набули необхідних компетентностей для професійної діяльності за обраною спеціальністю.
Олег КАЧАНОВСЬКИЙ, Олександр КУШНІРУК,
викладачі землевпорядних дисциплін