Переробка

Перспектива рециклування будівельних відходів 2025

Зростаюча кількість будівельних відходів через руйнування в Україні потребує системних рішень.

За час війни обʼєми зруйнованих будівель сягнули 670 тис. тонн. Внаслідок масштабних руйнувань інфраструктури під час війни Україна зіткнулася з гострою проблемою утилізації та використання будівельного сміття.

Будівельні відходи, які можна переробити:

  • 52 % — бетон та залізобетон;
  • 32 % — кам’яні стінові матеріали (цегла, стінові блоки, піно та газобетон);
  • 8 % — відходи асфальту та будівельних розчинів;
  • 4 % — відходи металів;
  • 2 % — відходи дерева та пластмас;
  • 1 % — керамічні вироби (сантехнічна кераміка, керамічна плитка);
  • 1 % — гіпсокартон, скло та інші відходи.

Класифікація та облік відходів в Україні регулюються двома основними законодавчими актами: Закон про управління відходами, який набув чинності в липні 2023 р., та Постанова КМУ 1073 — порядок поводження з відходами від руйнувань. Закон про відходи є рамковим та визначає загальні принципи управління відходами, у тому числі відходами від будівництва та руйнувань. Закон передбачає, що відходи будівництва мають бути готові до повторного використання та рециклінгу. Він також ставить ціль, що не менше 10% маси таких відходів мають бути рецикловані до 2025 р. Постанова 1073 містить класифікацію та вимоги до обліку відходів, включаючи вимоги до їх обробки, терміналів, полігонів, а також шляхи повторного використання відходів у будівництві.

Наша незламна країна зобов’язалася використовувати «зелені підходи» під час відбудови, але що це означає на практиці? Відновлення за принципами кругової економіки має багато переваг. Зокрема, виконання наших зобов’язань на шляху до Європейського Союзу, а також про покращення життя українців після закінчення війни. Щоб інтегрувати кругові будівельні практики в нашій країні, ReThink організував Саміт для об’єднання всіх стейкхолдерів, які зацікавлені в принципах New European Bauhaus та участі у зеленому відновленні України. Саміт «Зелена та кругова відбудова України» – подія, яка об’єднала візіонерів, політиків, архітекторів, урбаністів, експертів з кругової економіки,підприємців та інших професіоналів, щоб поділитися кейсами та ідеями щодо кругового дизайну, процесів,матеріалів та технік, які вже використовуються або можуть бути застосовані у відбудові України.

Студенти будівельного відділення в рамках круглого столу гуртка “Технолог”, опираючись на міжнародні саміти та виставки, розробили кілька перспективних напрямків досліджень проблеми рециклінгу будівельного сміття: засипання основи котловану нового об’єкта; заливання фундаменту та основи цокольного поверху; будівництво доріг, тротуарів як присипний матеріал; створення подушок під магістральні та зовнішні трубопроводи водопостачання, каналізації, опалення та ін; створення штучних пагорбів, укріплення берегової лінії річок; BIM-технології для оптимізації процесів та зниження відходів; повторне використання елементів будівель, які збереглися у хорошому стані: колони, балки чи елементи стін. Основна складність полягає у правильному демонтажу та транспортуванні збережених елементів.

У більшості країн Європи рівень перероблення досить високий. Так, у Нідерландах у повторне використання йде близько 90% будівельних відходів, у Бельгії — 87%, у Данії — 81%, у Великій Британії — 45%, у Фінляндії — 43%, в Австрії — 41%. В цих європейських країнах на законодавчому рівні створені такі умови, що підприємцям значно вигідніше переробляти будівельне сміття, а не вивозити його на полігон.

Ірина ЧОРНА,
голова циклової комісії будівельних дисциплін

ПОШИРИТИ В МЕРЕЖАХ:
Перейти до вмісту