Відокремлений структурний підрозділ
«Рівненський фаховий коледж
Національного університету біоресурсів
і природокористування України»
13 листопада 1889 року на хуторі неподалік містечка Грунь на Полтавщині (нині Сумщина) народився Остап Вишня – український письменник, новеліст, класик сатиричної прози ХХ століття. Він започаткував новий жанр – усмішка.
Родина Губенків виростила сімнадцятьох дітей, другим з яких був Павло. Закінчив двокласну Заньковецьку школу і Київську військово-фельдшерську школу. Працював фельдшером у Київській залізничній лікарні. У 1917 вступив на історико-філологічний факультет Київського університету. Працював у “Селянській правді” та у журналі “Червоний перець”.
Більшовики двічі заарештовували Остапа Вишню. 1934-го засудили до 10 років таборів за “терористичну змову”. Покарання відбував в Ухтимсько-печорському таборі. 1937-го його мали розстріляти. Для цього етапували до іншого табору через річку Печору. Оскільки крига вкрила річку, заарештованих довго не могли доправити до місця призначення. За цей час начальника табору розстріляли, а наказ про страту Остапа Вишні загубився.
1943-го Микита Хрущов на прохання Олександра Довженка умовив Сталіна звільнити Остапа Вишню, аби він своєю творчістю надихав на боротьбу з нацистами та українським підпіллям. Тоді він написав збірку памфлетів про “буржуазних націоналістів” – “Самостійна дірка”, що врятувало письменника від подальших репресій.
За життя Остапа Вишні побачило світ понад 100 збірок його творів. У 1922 – вийшло близько 80 його усмішок і фейлетонів, а в 1923 – понад 270. У 1924 році було видано 9 збірок, а в 1929 році – 28. З 1923 по 1930 рік були видані такі збірки – “Діли небесні”, “Кому веселе, а кому й сумне”, “Літературні усмішки”, “Лицем до села”. Також було видано цикл збірок “Вишневі усмішки” за різною тематикою. Це – сільські, кооперативні, кримські, театральні та закордонні. У 1958 році цикл “Мисливські усмішки” – ”Сом”, ”Заєць”, “Лось” та інші.
У 1955 році Остапа Вишню було реабілітовано. А 28 вересня 1956 року гуморист помер у віці 66 років. Похований у Києві на Байковому кладовищі.
Більше інформації на книжковій виставці у бібліотечно-інформаційному центрі коледжу. Запрошуємо до перегляду.
Світлана АНДРІЙЧУК,
провідний бібліотекар БІЦ