Відокремлений структурний підрозділ
«Рівненський фаховий коледж
Національного університету біоресурсів
і природокористування України»
Треба жити страстями. Жити кожною миттю цього життя.
Життя прекрасне. Світ прекрасний.
І нам щастя дано бути в цьому світі.
От просто бути в цьому світі – і більше не треба нічого
Павло Загребельний
26 вересня 2024 року за участю студентів ІІІ курсу економічного відділення відбулися літературні читання, присвячені 100-річчю від дня народження славетного українського письменника, журналіста, лауреата Державних премій, Героя України Павла Архиповича Загребельного.
Учасники літературних читань акцентували, що у глибоко філософських, історичних творах Загребельний намагався, насамперед, всебічно осягнути непросту, дуже суперечливу дійсність нашого минулого на зламі епох. Він увійшов у скарбницю української літератури і загалом нашої культури як блискучий знавець своєї справи, неперевершений майстер слова.
Чільне місце у зображенні давноминулих подій належить романістиці Загребельного, яка тяжіє не лише до відтворення історичних реалій, але й до філософсько-естетичного осмислення дійсності та її глибинного художнього осягнення. За 40 років творчої праці з-під його пера народилося чимало бестселерів. Ці книги читають і нині, вони ввійшли в золоту скарбницю нашої літератури. “Роксолана”, “Євпраксія”, “Я – Богдан”, “Диво”, “Тисячолітній Миколай” – найпопулярніші в творчому доробку автора.
Його твори високо оцінюються критиками, мають широке читацьке визнання, він один із найпопулярніших сьогодні українських письменників. Друковані масовими тиражами, його книги швидко розходяться, вони постійно виходять в перекладах іншими мовами, зростає і кількість видань творів письменника за рубежем. Твори Павла Загребельного переведені на 23 мови народів світу.
Окрім романів Загребельний писав п’єси, критичні статті, доповіді. За його сценаріями знімалися фільми на Київській кіностудії імені Олександра Довженка. Протягом 1979-1986 років він очолював Спілку письменників України, користувався великим авторитетом серед своїх колег і мільйонів читачів, а в часи незалежності України сприймався як справжній “патріарх” української художньої літератури.
Павло Загребельний – істинний класик в нашій літературі, найпотужніший український письменник сучасності. Його твори – це твори на виріст, які залишаються не тільки в українській, але й світовій літературі.
Талановитий у всьому Павло Загребельний являв яскравий взірець самовідданого служіння літературі, народові, Україні. Кажуть, що людина живе доти, доки живе пам’ять про неї.
Поет, краєзнавець із селища Солошине, де народився письменник, Микола Задорожний написав вірш про Павла Загребельного:
Не вмер письменник!
В тихий час приліг, здається, на хвилину.
Павло живе, тут – поміж нас, В романах, працях і світлинах!
Тетяна КРИСТОПЧУК,
викладач української мови