Відокремлений структурний підрозділ
«Рівненський фаховий коледж
Національного університету біоресурсів
і природокористування України»
У рамках тижня землевпорядних дисциплін 13 березня 2024 року Тарасом ЄВСЮКОВИМ, доктором економічних наук, професором, деканом факультету землевпорядкування НУБіП України була проведена відкрита гостьова лекція на тему «Консолідація земель: кращі європейські практики і виклики для України». Слухачами лекції, а фактично зустрічі в дружній атмосфері, стали здобувачі освіти спеціальності 193 «Геодезія та землеустрій» освітньо-професійного ступеня «Фаховий молодший бакалавр» та ступеня вищої освіти «Бакалавр» 41-З, 5-ЗБ та 6-ЗБ груп. Зустріч проводилася за допомогою комунікаційною платформи Zoom.
Тарас ЄВСЮКОВ у своїй лекції розкрив основні положення консолідації земель, адже дане питання, в контексті інтеграції України до ЄС, є надзвичайно актуальним. Відсутність в Україні ефективних механізмів консолідації земель вимагає впровадження кращих практик (особливо з метою покращення структури аграрного виробництва, просторового розвитку, створення меліоративної та інженерної інфраструктури тощо) і закріплення їх на законодавчому рівні.
Консолідація земель, згідно проєкту Закону України «Про консолідацію земель», що зараз розглядається Верховною Радою, це комплекс організаційних, правових, землевпорядних та інших заходів, що полягає в економічно обґрунтованому об’єднанні землевласниками та землекористувачами земельних ділянок і земель сільськогосподарського та несільськогосподарського призначення у єдині земельні масиви, місце розташування, розміри, конфігурація та склад угідь яких забезпечують стале землекористування.
Цікавими для студентів був інституційний та практичний досвід консолідації земель іноземних держав, в яких ці процеси проходили в попередні історичні періоди. Для прикладу, в Туреччині, де площа сільськогосподарських земель складає понад 28 млн гектарів – понад 2,2 млн фермерів. При цьому, середній розмір фермерського господарства становить біля 6,8 га. Відповідно, фрагментація земель складає в середньому 11 земельних ділянок, що обробляє один фермер. Головна проблема – це відсутність під’їзду, зрошення до 50% (більше 18 млн.) земельних ділянок країни. У вирішенні проблеми застосовується інтегрований підхід у консолідації земель, при якому здійснюється інтегроване управління водними і земельними ресурсами. Консолідація земель відбувається за басейновим принципом, як результат вона зменшує неефективне використання води у сільському господарстві. Загалом Туреччина вже 62 роки займається консолідацією.
Консолідація земель у федеральних землях Німеччини направлена на забезпечення покращення аграрних структур з боку просторового розвитку, метою якого є покращення умов життя й роботи у сільській місцевості. Воно охоплює планування, підготовку й реалізацію всіх заходів, які можуть зберегти й покращити житлові, економічні й рекреаційні функції сільських територій, щоб забезпечити сприяння розвитку й довгострокове покращення умов життя поза межами міських територій.
Під час виступу студентам продемонстровано відеоматеріали, що демонстрували вирішення конкретних ситуаційних завдань з консолідації земель в Україні.
Тарас Олексійович також відмітив співпрацю НУБіП України з проєктом «Фаховий діалог із земельних питань» Німецько-українського агрополітичного діалогу, у межах якої відбуваються консультації з питань консолідації земель з середовищем провідних європейських експертів, а також ознайомив присутніх із науково-методичною літературою з проведення консолідації земель, яка є у вільному доступі в мережі Інтернет та передана ним до фонду бібліотеки Рівненського коледжу.
На завершення Тарас Олексійович відзначив, факультет землевпорядкування НУБіП України буде розпочинати підготовку студентів за освітньо-професійною програмою «Консолідація земель» 7 рівня Національної рамки кваліфікацій, а це шанс для майбутніх випускників коледжу – студентів НУБіП України отримати знання майбутнього землеустрою, та практичного їх використання у своїй професійній діяльності.
Студенти висловили зацікавленість у продовженні навчання за новою освітньо-професійною програмою, від викладачів циклової комісії виступив кандидат сільськогосподарських наук, методист коледжу Вадим ЛЮЛЬЧИК, який підкреслив важливість даного заходу і подякував лектору за цікаву та актуальну зустріч.
Неля РУСІНА,
голова циклової комісії землевпорядних дисциплін