Відокремлений структурний підрозділ
«Рівненський фаховий коледж
Національного університету біоресурсів
і природокористування України»
Голодомор – це геноцид української нації, вчинений в 1932-1933 роках. Він був скоєний керівництвом Радянського Союзу, щоб упокорити українців, остаточно ліквідувати український спротив режиму. У 2006 році Законом України «Про Голодомор 1932-1933 років в Україні» Голодомор визнано геноцидом українського народу. У 2010 році постановою Апеляційного суду міста Києва доведено геноцидний характер Голодомору, намір Сталіна, Молотова, Кагановича, Постишева, Чубаря, Хатаєвича, Косіора знищити частину української нації. Під час вчинення особливо тяжкого злочину геноциду в 1932–1933 рр. комуністичний тоталітарний режим знищив мільйони українців.
1984 року Конгрес США створив спеціальну Комісію з розслідування штучного голоду в Україні. Виконавчим директором Комісії став американський історик Джеймс Мейс. Комісія дійшла висновку, що Сталін та його оточення вчинили акт геноциду проти українського народу. Цей звіт комісії схвалив Конгрес США 1988-го. Того ж року за ініціативою Світового Конгресу Вільних Українців створено Міжнародну комісію юристів, яка мала дослідити свідчення про Голодомор 1932-1933 років, його причини, наслідки й винуватців. Комісія дійшла висновку, що Голодомор був актом геноциду.
Під впливом викриттів СРСР врешті-решт змушений був визнати факт голоду 1932-1933 років. У 1993-му в незалежній Україні вперше на державному рівні вшановані його роковини – через 60 років після трагедії.
1998 року Указом Президента України встановлено День пам’яті жертв Голодомору – щороку в четверту суботу листопада. Цього дня українці запалюють у вікнах свічки – у пам’ять про всіх убитих голодом. 2006 р. Верховна Рада України ухвалила Закон про визнання Голодомору геноцидом українського народу. А в листопаді 2008-го в Києві споруджено Національний меморіал жертв Голодомору.
Цього року українці вкотре вшановують пам’ять жертв сталінського геноциду в умовах повномасштабної війни з росією. Війни, яка знову супроводжується геноцидними практиками, – російський режим уже не приховує мети знищити українську ідентичність. Злочини й трагедії, які розгортаються на наших очах, з усією наочністю демонструють, що чесна пам’ять надзвичайно важлива. Ті, хто чинить злочини проти людства, мають бути засуджені, а жертви – гідно вшановані. Інакше непокаране зло повертатиметься знову і знову.
У бібліотечно-інформаційному центрі коледжу розгорнута книжкова виставка «Голод -33 – незагойна рана України». Запрошуємо до перегляду.
Світлана АНДРІЙЧУК,
провідний бібліотекар БІЦ