День народження гривні

День народження української гривні

2 вересня в Україні відзначають День національної валюти – гривні.

Після проголошення незалежності України одним із важливих завдань української влади стало створення власної грошової системи та заміна радянських рублів на національну валюту. У грудні 1991 року Верховна Рада України затвердила назву української валюти – «гривня». Вона відповідала традиціям доби Київської Русі та періоду визвольних змагань 1917-1921 років. Проте, на початку 90-х років ХХ ст. Україна зіштовхнулася з глибокою економічною кризою, падінням доходів населення, гіперінфляцією. За таких обставин запроваджувати постійну валюту було ризиковано.

В 1992 р. з обігу вилучаються рублі і замінюються українським карбованцем, який у народі називався «купоно-карбованцем». Це були перехідні гроші. Розпочинається підготовка до появи гривні. Дизайн банкнот розробили українські художники Василь Лопата та Борис Максимов. Через відсутність в Україні на початку 90-х років ХХ ст. Банкнотно-монетного двору виготовлення 1, 2, 5, 10 і 20 гривень було замовлено канадській компанії «Canadian Banknote Company», а 50, 100 та 200 гривень – британській компанії «Thomas De La Rue».

Починаючи з 1995 року економічна ситуація в країні покращилася і склалися передумови для проведення грошової реформи. 25 серпня 1996 року було підписано Указ Президента України «Про грошову реформу в Україні», а 2 вересня 1996 року українці почали обмінювати мільйони купонів на банкноти з назвою «гривня». 17 вересня 1996 року грошова реформа завершилась, єдиним платіжним засобом на території України стала гривня та її розмінна монета – копійка.

Сьогодні Україна має власні виробничі потужності для виготовлення банкнот і монет. З 1994 року функціонує Банкнотно-монетний двір НБУ (м. Київ), а з 1997 року – Фабрика банкнотного паперу (Житомирська область).

Протягом новітньої історії гривні в обігу поступово з’являлися як банкноти з оновленим дизайном та системою захисту, так і нові номінали банкнот, яких не було в 1996 році. Так, в 2001 р. було введено в обіг банкноту номіналом 200 гривень, в 2006 р. – 500 гривень, в 2019 р. – 1000 грн. Нині в обігу перебуває вже четверте покоління гривні, що відрізняється удосконаленим дизайном та посиленим комплексом захисних елементів.

Грошова реформа в Україні мала неабияке значення для економічної незалежності нашої країни. Гривня – це не лише грошова одиниця, а і один із символів нашої країни. Власні гроші, поряд з іншими державними символами – гербом, гімном, прапором, є основними атрибутами, що визначають незалежну державу. Вони презентують країну світу та є багатим джерелом знань про її історію, культуру, традиції. Відвідуючи Україну, з банкнот іноземці дізнаються про видатних українців, які здійснили вагомий внесок у розвиток нашої країни, її науки та культури, про визначні місця та унікальні пам’ятки архітектури.

Сьогодні гривня посідає гідне місце серед інших національних валют світу.

Тетяна КУПЧИШИНА,
викладач суспільних дисциплін

ПОШИРИТИ:
Перейти до вмісту