Відокремлений структурний підрозділ
«Рівненський фаховий коледж
Національного університету біоресурсів
і природокористування України»
Всесвітній день книги і авторського права відзначається 23 квітня, починаючи з 1996 року. Це свято має на меті сприяти поширювати задоволення від книжок і читання.
Але свято книги існувало і до цього часу у ряді країн та організацій. Зокрема, 1926 року король Іспанії Альфонс XIII підписав декрет про святкування Дня іспанської книги. Після деякої полеміки, було вирішено, що цим днем стане 23 квітня — день смерті Мігеля Сервантеса. У Барселоні цей день збігся зі святом на честь заступника Каталонії святого Георгія, коли книготорговці влаштовували грандіозний книжковий ярмарок. Саме там, з 1931 року, з’явився звичай дарувати троянду кожному, хто придбає книгу.
Щорічно організація ЮНЕСКО та Консультативний комітет Всесвітньої столиці книжки обирають книжкову столицю. 2024 року це почесне звання здобув Страсбург у Франції за його літературну спадщину та діяльність з висвітлення багатьох мистецьких дисциплін — від музики до театру та ілюстрації. Страсбург зосередився на книжках для подолання викликів соціальної напруги та зміни клімату. Зокрема на це спрямована програма Читання для планети.
А що Ви знаєте про українську книжку? Стародавні мудреці говорили: «Книга – це мудрість минулих поколінь». Книги дуже шанував київський князь Ярослав Мудрий. Саме він заснував при Софіївському соборі у Києві 1037 року першу у Київській Русі бібліотеку, яка нараховувала понад 950 томів.
З давніх часів до нас дійшли літописи мудрого Нестора-літописця, «Повість минулих літ», «Галицько-Волинський літопис», Остромирове Євангеліє, Ізборник Святослава 1073 р. та ін. А ще Україна пишається рукописною книгою, написаною руською княгинею Євпраксією (онукою Володимира Мономаха). Її книжка – це своєрідна енциклопедія лікарських знань 12 ст.
Від недавна стало відомо і про Нобельське Четвероєва́нгеліє — рукописне старослов’янське Євангеліє, визначна рукописна пам’ятка XVI століття. Найдавніша писемна пам’ятка Українського Полісся. Написане 1520 року в селі Нобель Вараського району Рівненської області.
Цікаві історичні факти про книгу
– Найдорожча книга світу – «Лестерський кодекс» Леонардо да Вінчі. Його теперішній власник Біл Гейтс придбав її за 24 млн. доларів.
– Найдавнішою книгою, що вийшла з київської майстерні при Софійському соборі, є Реймське євангеліє. Ця книга кишенькового формату призначена для особистого користування. Вона датується 40-ми роками XI ст. і зберігається в бібліотеці у Реймсі (Франція). Колись книга належала дочці Ярослава Мудрого – Анні Ярославні.
– Пересопницьке Євангеліє — визначна рукописна пам’ятка староукраїнської літературної мови й мистецтва, переклад євангелія так званою простою мовою, досить близькою до народної. Євангеліє створювалося в 1556–1561 роках на Волині. Це — розкішна книга, вагою 9 кг. 300 гр., писана пізнім уставом на пергаменті форматом 380 х 240 мм. Книга складається з 482 аркушів. Рукопис багато орнаментований, прикрашений високохудожніми кольоровими заставками й мініатюрами. За красою й богатством оформлення Пересопницьке Євангеліє не має рівних собі серед українських рукописів. На Пересопницькому Євангелії під час інавгурації присягають Президенти України.
– Один з найчитаніших авторів на Землі – бразильський прозаїк Пауло Коельйо. Його твори видано більше як у 100 країнах світу.
– Найбільшою книгою багато років вважали надрукований 1832 року в Лондоні «Пантеон англійських героїв». Розмір книги складає 570 см завдовжки і 370 см завширшки, розмір літер – 15 см.
– 2012 року в ОАE видали книгу про Святу Землю. Видання вагою 1500 кг має розміри 5 м на 8,6 м. Це найбільша у світі книга за версією книги рекордів Гіннесса. Величезна книга «Це Мухаммад» присвячена життєпису пророка Мухаммада.
– Найтовстішою друкованою книгою в світі є книга Інтернету – WIKIPEDIA. Це збірник статей з мережі Інтернет, які любитель книг Роб Метьюс (Rob Matthews) надрукував у вигляді одного тому. Паперова версія – 5000 сторінок.
– Одна з найменших книг– «Мурашки», надрукована в Японії 1980 року. Її розмір – 14 мм завдовжки і 11 мм завширшки.
– Найменша книжка у світі книга – «Кобзар» Т. Шевченка (автор – український майстер Микола Сядристий). Її площа — 0.6 кв. мм. (майже у 19 разів менша від найменшої японської книги). Виготовлена з пелюсток безсмертника: обкладинка із портретом Т.Шевченка та зображенням хати, де він народився і 12 сторінок, зшита павутинкою.
Запрошуємо до бібліотечно-інформаційного центру переглянути тематичну виставку «Дивовижний світ книжковий!». Особливо пишаємось найціннішими виданнями, серед яких: наукове ілюстроване видання Володимира Недяка «Україна – козацька держава», ювілейне видання «Пересопницьке Євангеліє: витоки і сьогодення», сучасне видання «Острозької Біблії». Це справжні духовні надбання, національні святині українського народу..
У повідомленні використані матеріали з сайту.
Людмила БУРЯЧИНСЬКА,
завідувачка БІЦ