Відокремлений структурний підрозділ
«Рівненський фаховий коледж
Національного університету біоресурсів
і природокористування України»
Тодось Осьмачка – письменник із драматичною долею, яскрава й неординарна постать в українській літературі ХХ століття. Початок його творчості припадає на період національного ренесансу 20-х років. Письменнику вдалося вижити і зберегти внутрішню свободу у 30-ті роки, в умовах тоталітаризму, у часи нищення української культури. Обравши долю емігранта, він прагнув розповісти про пережите, донести до нащадків трагедію свого покоління.
Тодось Степанович Осьмачка народився в с. Куцівка на Черкащині. Тут же здобув середню освіту. Писати поеми розпочав ще в школі. У 20-х роках закінчив Київський інститут народної освіти, працював учителем у київських школах, увійшов до літературного угрупування «Ланка». Видав три збірки – поезій: «Круча» (1922), «Скитські вогні» (1925), «Клекіт» (1929).
З 1926 р. Осьмачка належав до організації МАРС (Майстерня революційного слова). У 30-х з початком сталінських репресій намагався перейти західний кордон, але був спійманий, відсидів у Бутирці, Лук’янівській в’язниці, проходив курс примусового лікування в Кирилівській психіатричній лікарні, звідки втік і переховувався в рідному селі.
У 1942 р. Осьмачка приїхав до Львова, а звідти потрапив на Захід. Жив у таборах для переміщених осіб, гнаний манією переслідування, постійно переїжджав з місця на місце. Активно співпрацював в організацією письменників-емігрантів «Мистецький український рух» (МУР).
6 липня 1961 р. у Мюнхені Т. Осьмачку розбив параліч. Друзі перевезли поета на лікування до Нью-Йорка. 7 вересня 1962 р. Тодось Осьмачка помер.
– «Він був один такий. Його шляхом не пішов ніхто. Він не мав ні послідовників, ні учнів. Важко сказати, хто все це міг би витримати», так написав про Тодося Осьмачку автор роману-біографії М. Слабошпицький. Дійсно, усе життя його було наповнене стількома злигоднями і таким болем, ніби увібрало в себе десятки мученицьких життів.
Пам’ять про поета жива і житиме у віках багатьох поколінь. Адже Тодось Осьмачка, котрий проніс через усе своє страдницьке життя незмінну любов до журливої України, повертається до нас у чудових творах, добрих спогадах. У 2013 році засновано Літературну премію імені Тодося Осьмачки, першим лауреатом якої став Мирослав Дочинець. Запрошуємо до бібліотечно-інформаційного центру коледжу ознайомитись з виставкою літератури присвячену українському поету, прозаїку, перекладачу.


Світлана АНДРІЙЧУК,
провідний бібліотекар БІЦ